HDS/HDS z przyczepą
HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy, to samobieżny dźwig lub żuraw osadzony na dużym samochodzie ciężarowym, co umożliwia jego szybkie przemieszczanie się po drogach, a dodatkową zaletą jest bardzo duży udźwig. Jest wszechstronny i znajduje wiele różnorodnych zastosowań w transporcie ciężkim i budownictwie.
Najczęściej spotykane rodzaje HDS to:
- hydrauliczny dźwig montowany zazwyczaj na podwoziu pojazdu do użytku ogólnego, gdzie wysięgnik pracuje poziomo lub pionowo;
- dźwig do wycinki leśnej, w którym zamiast haków występują specjalne chwytaki do przenoszenia drzew;
- dźwigi HDS montowane zaraz za siedzeniem kierowcy, używane przeważnie w firmach realizujących usługi transportowe;
- dźwigi HDS montowane w tylnej części i posiadające dodatkowo skrzynię ładunkową.
Jakie jest zastosowanie HDS?
Najpowszechniejszym zastosowaniem samochodów z hydraulicznymi dźwigami jest transport towarów o dużej masie lub nietypowych wymiarach. Przy ich wykorzystaniu możliwe jest przewożenie materiałów budowlanych, kontenerów czy maszyn stosowanych w budownictwie, których nie da się przetransportować zwykłym autem z przyczepką.
Każdy pojazd wyposażony w HDS może być również wykorzystany do załadunku i rozładunku, dzięki czemu niepotrzebne są dodatkowe dźwigi, wózki widłowe czy inne sprzęty.
Samochody te używane są także do realizacji usług stacjonarnych z wykorzystaniem dźwigu, na przykład przy pracach montażowych na wysokościach, takich jak instalacja elementów reklamowych czy konstrukcyjnych. Ogromną ich zaletą jest możliwość zastosowania różnych uchwytów i akcesoriów, dzięki czemu poradzą sobie z praktycznie każdym rodzajem ładunku.